Firma Geoterra opracowałam model Kolegiaty w Skalbmierzu z poziomem dokładności LoD 3, według standartów City GML. Do modelowania wykorzystano chmurę punktów:
A poniżej kilka zrzutów z uzyskanego modelu:
Firma Geoterra opracowałam model Kolegiaty w Skalbmierzu z poziomem dokładności LoD 3, według standartów City GML. Do modelowania wykorzystano chmurę punktów: A poniżej kilka zrzutów z uzyskanego modelu:
0 Komentarze
Kiedyś, dawno temu, uczyłam się o prądach oceanicznych. Normalnie cyrkulacja wygląda w taki sposób, jak przedstawia to obrazek poniżej ( www.tyflomapy.pl) Prądy oceaniczne są związane z cyrkulacją powietrza. W strefach okołorównikowych normalna cyrkulacja jest wtedy, gdy pasaty wieją na półkuli północne z NE, a na południowej z SE.. Gdy taka normalna cyrkulacja ma miejsce- następuje przemieszczanie ciepłych oceanicznych wód powierzchniowych w okolicach równika w kierunku zachodnim. U wybrzeży Ameryki Płd. powierzchnia oceanu obniża się, a w miejsce wód powierzchniowych napływają zimne i żyzne, bogate w fitoplankton i zooplankton wody antarktyczne (zimny Prąd Peruwiański)- dlatego wybrzeża Peru słyną z miejsc obfitujących w ryby i zwierzęta morskie (sławne Islas Ballestas). Ale co kilka lat, pojawia się zjawisko El Niño i wszystko stawia na głowie. Z jakiegoś powodu – raz na jakiś czas – pasaty słabną lub nawet zmieniają swój kierunek. Zmienia się cyrkulacja wód oceanu. Ciepłe wody powierzchniowe gromadzą się u wybrzeży Peru, zimny Prąd Peruwiański zanika. Odwrotna cyrkulacja wód powoduje podniesienie powierzchni oceanu u wybrzeży Ameryki Płd., a obniżenie w okolicach Australii i Nowej Zelandii. Ciepłe wody u wybrzeży Peru powodują klęski żywiołowe w tym państwie: brak ryb u wybrzeży, ulewy, tam gdzie nigdy nie pada, obsuwanie się dróg, powodzie błotne. http://latincorrespondent.com/2015/12/will-perus-efforts-help-mitigate-effects-of-godzilla-el-nino/ Z kolei Indonezję nawiedzają susze i pożary. http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/115433,indonezja-w-ogniu-i-dymie-to-najwieksza-katastrofa-tego-wieku W tym roku mamy do czynienia z najsilniejszym zjawiskiem El Niño od 1997 roku. Zjawisko to obrazują zdjęcia satelitarne na stronie NASA, pokazujące anomalie poziomu oceanu w styczniu 1997 roku i 2016 roku : A także anomalie temperatury na powierzchni oceanu i anomalie opadów: Na mapach widać, że poziom oceanu jest wyjątkowo wysoki u wybrzeży Peru- nawet o 25 cm, zaś temperatura powierzchni oceanu jest nawet 6 stopni wyższa niż normalnie. El Niño nie pojawiło się nagle. Zjawisko rozwijało się praktycznie od początku 2015 roku, co widać na poniższym zobrazowaniu ( źródło NASA) : Czyli reasumując u wybrzeży Peru w związku ze zjawiskiem El Niño mamy do czynienia z podniesieniem się poziomu oceanu, wzrostem temperatury powierzchniowej i zwiększoną ilością opadów, co widać na zdjęciach satelitarnych. Jeśli macie okulary do stereo, takie zwykłe czerwono- niebieskie (mogą być papierowe), do oglądania anaglifów, zróbcie sobie przyjemność i wybierzcie się na wirtualną wycieczkę do Hiszpanii. Na stronie Instituto Geografico National jest taka możliwość: http://www.ign.es/3D-Stereo/?sidioma=es&xy=566547,4714912,571124,4717222&SRS=EPSG:25830&lyr=2 Można tez zwiedzić Wyspy Kanaryjskie.
A jeśli ktoś nie ma okularów- jest instrukcja, jak je zrobić: http://www.ign.es/3d-stereo/docStereo.pdf |
Izabela Górecka
Fotogrametra Archiwum
Czerwiec 2016
Kategorie
Wszystkie
|