GEOTERRA-fotogrametria, teledetekcja, GIS
  • HOME
  • Oferta
  • Realizacje
  • Blog
  • Kontakt

Sezon

6/16/2016

0 Komentarze

 
Zaczyna się sezon letni.  Poniżej wspomnienie z prac terenowych w zeszłym roku. Kontrole działek rolnych metodą FOTO, to najpierw wstępne opracowanie kameralne, potem szybka inspekcja terenowa i następnie aktualizacja danych na podstawie wywiadu terenowego. Praca w terenie nie jest dla każdego- wymaga bardzo dobrej orientacji w terenie, dobrej kondycji fizycznej, umiejętności dobrego planowania pracy (optymalne wyznaczenie kolejności prac), elastyczności (korzystanie z dobrej pogody), umiejętności komunikacyjnych (rozmowy z rolnikami).
Obraz
Obraz
0 Komentarze

Kościół w Skalbmierzu

3/21/2016

0 Komentarze

 
Firma Geoterra opracowałam model Kolegiaty w Skalbmierzu z poziomem dokładności LoD 3, według standartów City GML. Do modelowania wykorzystano chmurę punktów:


Obraz

A poniżej kilka zrzutów z uzyskanego modelu:

Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
0 Komentarze

El Niño 

3/17/2016

0 Komentarze

 
Kiedyś, dawno temu, uczyłam się o prądach oceanicznych. Normalnie cyrkulacja wygląda w taki sposób, jak przedstawia to obrazek poniżej ( www.tyflomapy.pl)

Obraz

Prądy oceaniczne są związane z cyrkulacją powietrza. W strefach okołorównikowych normalna cyrkulacja jest wtedy, gdy pasaty wieją na półkuli północne z NE, a na południowej z SE.. Gdy taka normalna cyrkulacja ma miejsce- następuje przemieszczanie ciepłych oceanicznych wód powierzchniowych w okolicach równika w kierunku zachodnim. U wybrzeży Ameryki Płd. powierzchnia oceanu obniża się, a w miejsce wód powierzchniowych napływają zimne i żyzne, bogate w fitoplankton i zooplankton wody antarktyczne (zimny Prąd Peruwiański)- dlatego wybrzeża Peru słyną z miejsc obfitujących w ryby i zwierzęta morskie (sławne Islas Ballestas).

Ale co kilka lat, pojawia się zjawisko El Niño i wszystko stawia na głowie.

Z jakiegoś powodu – raz na jakiś czas – pasaty słabną lub nawet zmieniają swój kierunek. Zmienia się cyrkulacja wód oceanu. Ciepłe wody powierzchniowe gromadzą się u wybrzeży Peru, zimny Prąd Peruwiański zanika. Odwrotna cyrkulacja wód powoduje podniesienie powierzchni oceanu u wybrzeży Ameryki Płd., a obniżenie w okolicach Australii i Nowej Zelandii. Ciepłe wody u wybrzeży Peru powodują klęski żywiołowe w tym państwie: brak ryb u wybrzeży, ulewy, tam gdzie nigdy nie pada, obsuwanie się dróg, powodzie błotne.
http://latincorrespondent.com/2015/12/will-perus-efforts-help-mitigate-effects-of-godzilla-el-nino/

Z kolei Indonezję nawiedzają susze i pożary.
http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/115433,indonezja-w-ogniu-i-dymie-to-najwieksza-katastrofa-tego-wieku

W tym roku mamy do czynienia z najsilniejszym zjawiskiem El Niño od 1997 roku. Zjawisko to obrazują zdjęcia satelitarne na stronie NASA, pokazujące anomalie poziomu oceanu w styczniu 1997 roku i 2016 roku :

Obraz
A także anomalie temperatury na powierzchni oceanu i anomalie opadów:

Obraz
Obraz

Na mapach widać, że poziom oceanu jest wyjątkowo wysoki u wybrzeży Peru- nawet o 25 cm, zaś temperatura powierzchni oceanu jest nawet 6 stopni wyższa niż normalnie.
El Niño nie pojawiło się nagle. Zjawisko rozwijało się praktycznie od początku 2015 roku, co widać na poniższym zobrazowaniu ( źródło NASA) :

Obraz

Czyli reasumując u wybrzeży Peru w związku ze zjawiskiem El Niño mamy do czynienia z podniesieniem się poziomu oceanu, wzrostem temperatury powierzchniowej i zwiększoną ilością opadów, co widać na zdjęciach satelitarnych.


0 Komentarze

Podróz po Hiszpanii w 3D

3/2/2016

0 Komentarze

 
Jeśli macie okulary do stereo, takie zwykłe czerwono- niebieskie (mogą być papierowe), do oglądania anaglifów, zróbcie sobie  przyjemność i wybierzcie się na wirtualną wycieczkę do Hiszpanii. Na stronie Instituto Geografico National jest taka możliwość:
http://www.ign.es/3D-Stereo/?sidioma=es&xy=566547,4714912,571124,4717222&SRS=EPSG:25830&lyr=2
Obraz
Można tez zwiedzić Wyspy Kanaryjskie.
A jeśli ktoś nie ma okularów- jest instrukcja, jak je zrobić:
http://www.ign.es/3d-stereo/docStereo.pdf
0 Komentarze

Trochę lodu

8/9/2013

2 Komentarze

 
Aby zobaczyć co się dzieje z lodowcami na Spitsbergenie warto wejść na stronę:
http://svalbardkartet.npolar.no
Czoła lodowców (dane z lat 2001-2010) cofnęły się o kilka kilometrów w stosunku do tych zarejestrowanych w latach 1936-1972.
Aby to zobaczyć trzeba rozwinąć zakładkę Isbreer i zaznaczyć odpowiednią warstwę.


Picture
2.5 km różnicy
Picture
4 km różnicy
2 Komentarze

Zmiany

8/6/2013

0 Komentarze

 
Wprowadziłam kilka zmian na stronie internetowej, dodałam w referencjach wykaz wykonanych prac, usunęłam kilka błędów stylistycznych, uściśliłam wymagania w zakładce praca, zmieniłam kolejność zakładek i...zaczynam pisać bloga. Na razie jest to próba. Nie udało mi się zmienić opisów na blogu, tak aby były w języku polskim, pewnie tego nie można zrobić w tej wersji WEEBLY,  za co przepraszam.
Uwagi dotyczące strony zawsze mile widziane, nawet te najbardziej krytyczne ;)
0 Komentarze

Na początek

7/1/2013

0 Komentarze

 
Pisać bloga czas zacząć. Czasami w trakcie pracy spotykam się z ciekawymi informacjami, którymi chciałabym podzielić się z innym. Czasami będą to migawki z aktualnych robót. Na razie robi się coraz goręcej. Czas się obudzić i ruszyć do roboty niczym wielbłąd na pustyni ;)
Picture
0 Komentarze

    Izabela Górecka

    Fotogrametra
    http://www.goldenline.pl

    Archiwum

    Czerwiec 2016
    Marzec 2016
    Sierpień 2013
    Lipiec 2013

    Kategorie

    Wszystkie
    Ciekawostki
    Modelowanie 3D
    Ogólne
    Ogólne
    środowisko
    Zmiany Klimatyczne

    Kanał RSS

Wspierane przez Stwórz własną unikalną stronę internetową przy użyciu konfigurowalnych szablonów.